Wpływ opakowań na skażenie środowiska w transporcie lotniczym
Według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) w ciągu roku samoloty transportują towary o łącznej wartości 6 miliardów dolarów, czyli niemal 35% wartości światowego handlu. Transportują… no właśnie, w czym?
Najczęściej wykorzystuje się ciężkie kontenery metalowe, drewniane lub plastikowe, w których produkty trafiają na pokład samolotu. Niestety te rozwiązania zostawiają za sobą ślad węglowy, który firmy mogą jednak zredukować, dzięki użyciu stworzonych z myślą o środowisku zamienników – lekkich kontenerów z tektury falistej i litej.
Waga opakowania a emisja CO2 – ciężar, który przygniata planetę
Wysoka waga opakowań wykorzystywanych do ochrony towarów w transporcie lotniczym zwiększa emisję CO2. Drewniane czy metalowe kontenery są nawet kilkukrotnie cięższe od swoich nowoczesnych, ekologicznych odpowiedników z tektury. W rezultacie rośnie waga brutto ładunku, co z kolei przekłada się nie tylko na wyższe koszty transportu, lecz przede wszystkim zwiększa emisję CO2, negatywnie wpływając na środowisko.
Ile kilogramów mogą “zaoszczędzić” firmy?
Korzystając z nowoczesnych, ekologicznych alternatyw, przedsiębiorstwa mogą w znacznych stopniu zredukować środowiskowe koszty transportu. Zmiana skrzyni drewnianej na tekturową pozwala zminimalizować wagę ładunku aż o 130 kg!
Skrzynia drewniana o wymiarach 2250x740x1114 mm waży 180 kg, podczas gdy jej wytrzymały odpowiednik z tektury litej i falistej tylko 50 kg. W przypadku kontenerów tekturowych oszczędności dla środowiska występują nie tylko pod postacią kilogramów, lecz także w trakcie późniejszego procesu utylizacji. Materiał, z którego wykonywane są skrzynie w 100% nadaje się do recyklingu: nie zamienia się więc w odpad, lecz może zostać wykorzystany ponownie. W ten sposób wydłużany jest cykl życia produktu, a do ekosystemu nie trafiają kolejne kilogramy śmieci.
Wybory przedsiębiorców a zmiany klimatyczne
Zachodzące zmiany klimatyczne to wynik podejmowanych na przestrzeni lat decyzji przedsiębiorców. Grupa 20 największych firm odpowiada za ⅓ emisji dwutlenku węgla na świecie, a odpowiedzialność za emisję to odpowiedzialność za zmiany klimatyczne.
Od lat 90-tych wyemitowaliśmy tyle CO2, co w trakcie poprzednich 240 lat. Przedsiębiorcy nie tylko powinni, lecz wręcz mają obowiązek wprowadzić w swoich firmowych działaniach zmiany, mające na celu redukcję śladu ekologicznego. Konsumenci już teraz zaczynają ich z tego rozliczać.
Społeczna odpowiedzialność biznesu w oczach konsumentów
Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat ekologii i zachodzących w środowisku zmian sprawia, że konsumenci coraz większą wagę przywiązują do przyjaznych planecie, etycznych zachowań przedsiębiorstw. Redukcja plastiku, opakowania nadające się do recyklingu, emisja CO2, jakość towarów i miejsce ich produkcji – to tylko niektóre istotne dla klientów kwestie, na podstawie których podejmują decyzje zakupowe.
Za społeczną odpowiedzialnością biznesu stoją odpowiedzialni przedsiębiorcy. Tacy, którzy są świadomi, że podejmowane przez nich wybory mogą mieć realny wpływ na stan środowiska, a tym samym jakość życia. Coraz więcej konsumentów rozumie potrzebę zmian i szuka firm, które podejmują działania prowadzące do ograniczania zużycia zasobów.
Może być to zmiana ciężkich, drewnianych lub metalowych kontenerów na lekkie, tekturowe skrzynie, korzystanie z materiałów biodegradowalnych czy produkcja towarów, które mogą zostać następnie poddane recyklingowi. Alternatyw dla dotychczasowych, szkodliwych rozwiązań jest wiele. Wystarczy zacząć z nich korzystać.
W Amazepack wykorzystujemy nowe technologie, by pomagać przedsiębiorcom we wprowadzaniu korzystnych dla środowiska zmian. Lekkie kontenery z tektury litej i falistej redukują wagę brutto ładunku, tym samym wpływając na zmniejszenie emisji CO2. To proekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy nie tylko firmowego wizerunku i budżetu, lecz przede wszystkim środowiska.