8.09.2022

Czy tektura jest biodegradowalna?

Czy tektura jest biodegradowalna?

Tektura to obecnie najgrubszy i zarazem najbardziej rozpowszechniony materiał papierniczy. Swoją popularność zawdzięcza m.in. podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, stosunkowo niskiej masie własnej i dużej sztywności. Ponadto jest obojętna dla żywności, dlatego używa się jej praktycznie w całym przemyśle gastronomicznym. Jej szczególnym rodzajem jest tektura falista, która jak wskazuje nazwa, charakteryzuje się falistą strukturą znajdującą się pomiędzy warstwami zewnętrznymi. W jaki sposób powstaje tektura? Jakie są jej rodzaje? Z czego się składa i wreszcie – czy ulega rozkładowi? 

Co warto wiedzieć o tekturze?

Gramatura tektury przekracza 2500 gramów na każdy metr kwadratowy materiału. Przy codziennym użytkowaniu oznacza to, że jest ona sztywniejsza niż zwykły karton. Ze względu na zróżnicowane zastosowanie, tektura występuje w kilku różnych wariantach. Przede wszystkim dzieli się ją na falistą, której liczba warstw waha się od dwóch do siedmiu oraz litą. 

  • Ta ostatnia jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle meblarskim, ale również tapicerskim. Do produkcji litej tektury wykorzystuje się wyłącznie makulaturę, dzięki czemu jest ona w pełni biodegradowalna. Czas rozkładu tektury jest uzależniony od wielu czynników, m.in. temperatury i wilgotności powietrza, liczby warstw (np. tektura 7-warstwowa rozkłada się dłużej niż 2-warstwowa). Rozkład przeważnie rozpoczyna się po kilku miesiącach.
  • Z kolei tektura falista powstaje w zupełnie innym procesie produkcji. Przede wszystkim ten wyrób papierniczy jest mieszaniną ścieru drzewnego, a dokładnej włókien, makulatury, a nawet szmat. Następnie przygotowana masa jest poddawana zarówno obróbce chemicznej, jak i termicznej, której wynikiem jest uzyskanie jednolitej mieszaniny. W zależności od konkretnego wariantu tektura charakteryzuje się minimum dwoma, a maksymalnie siedmioma linerami, czyli warstwami. Z kolei (falowana) środkowa warstwa ma nazwę – fluting. Dzięki niej opakowania z tektury falistej są sztywne i skutecznie zabezpieczają transportowane produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi (szczególnie opakowania o wysokiej wytrzymałości).

Jak powstają opakowania z tektury falistej?

Praktycznie każdy producent opakowań tekturowych dysponuje w pełni lub chociaż w połowie zautomatyzowanym zakładem produkcyjnym. Pierwszym etapem całego procesu jest transport tektury falistej do stanowiska, na którym znajduje się boxmaker. To specjalistyczna maszyna, której głównym zadaniem jest precyzyjne cięcie materiału. Urządzenie jest wyposażone w specjalne noże, które są ustawiane ręcznie lub automatycznie.

Następnie odpowiednio docięta tektura falista jest składana. Cały proces składania zarówno w przypadku standardowych, jak i niestandardowych (rozmiarów i kształtów) opakowań tekturowych odbywa się ręcznie.

Opakowania z tektury falistej – ciąg dalszy produkcji

W przypadku standardowych opakowań przeznaczonych m.in. do transportu produktów – składanie jest etapem końcowym. Opakowania tego typu również są biodegradowalne, a co za tym idzie, przyjazne dla środowiska. Warto jednak wiedzieć, że wiele opakowań jest poddawanych procesowi kaszerowania. Polega on na nałożeniu specjalnej warstwy na tekturę, dzięki której w dalszym etapie produkcji możliwe stanie się wykonanie nadruku. Dodatkowa warstwa zabezpiecza tekturę przed wilgocią. Podczas codziennego użytkowania oznacza to, że opakowanie zachowuje pierwotne właściwości i wygląd w różnych warunkach. Oczywiście wielkość, rodzaj, typ i kolor nadruku można dowolnie modyfikować. Obecnie praktycznie każdy producent opakowań tekturowych oferuje możliwość personalizacji swoich produktów. Najczęściej jest to logo firmy lub jej motto. Dużą popularnością cieszą się także motywy graficzne nawiązujące do konkretnej marki.

Czy opakowania tego typu są biodegradowalne? Tak, jednak najprawdopodobniej nie ulegną całkowitemu rozłożeniu. Powodem jest obecność dodatkowej warstwy, a także nadruku. Nie bez znaczenia jest również sama technologia, w której wykonano nadruk. Nie zmienia to jednak faktu, że tektura, która została wzbogacona w taki sposób, w większości ulegnie rozpadowi, w przeciwieństwie do opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Ich rozkład jest liczony w setkach, a nawet tysiącach lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby takie personalizowane wersje poddać procesowi recyklingu.

Obecność nadruku i dodatkowej warstwy nie wyklucza tektury z możliwości ponownego użycia. Z tego powodu tekturowe opakowania (bez względu na rodzaj i dodatki) są najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na środowisku naturalnym. Tektura falista jest na tyle sztywnym i wytrzymałym materiałem, że większość opakowań z tego tworzywa można wykorzystać przynajmniej kilkukrotnie. Dotyczy to zarówno wariantu dwuwarstwowego, jak i siedmiowarstwowego.

Wróć do listy
Kontenery Corebox